Mar 31, 2019

Modelovanje kroja za nakrivljenu suknju

Nedavno sam šila sebi zanimljivu kariranu suknju, a dodatno sam je začinila krojem koji šare i porub postavlja blago ukoso. Kada sam slike suknje postavila na Fejsbuk, napisala sam da mi je, kao krojačici, materijal pobegao, pa je suknja ispala kriva. I tako, mnogi su mi poverovali i smatrali da treba da me uteše, jer je i takva suknja ispala lepa i zanimljiva :). 


Ovu suknju vrlo rado nosim, jedna je od omiljenih mi u ormanu, pa pomislih da bi bilo zanimljivo da vam pokažem kako se pravi kroj za nju. 

Premodelovala sam kroj za osnovnu ravnu suknju, a izmene su vrlo jednostavne.

Prednje i zadnje panele suknje sam kopirala na papir, tako da se i leva i desna strana svakog panla lepo vide na papiru. Dodatno, prednje i zadnje panele sam poravnala duž linije poruba, i prislonila ih jedan uz drugi duž jedne bočne ivice.
 Potom sam na prednjem panelu nacrtala kosu liniju, koja spaja bokove panela (isprekidana plava linija). Ta linija mi je poslužila kao orijentir za ugao zakrivljenja panela, a sama linija je zakošena otprilike 10 stepeni u odnosu na originalnu liniju poruba. Potom sam nacrtala nove linije poruba, tako da su paralelne sa isprekidanom plavom linijom. Nove bočne ivice sam crtala tako da padaju pod pravim uglom u odnosu na novu liniju poruba, i tako da spajaju liniju poruba sa bokovima na suknji.
Kada sam bila zadovoljna novim oblikom suknje, promenila sam oznake za pravac niti, tako da stoje upravno u odnosu na zakošenu liniju poruba. 

 A evo kako finalni kroj izgleda.
Ovaj kroj je idealan za materijale sa krupnim kariranim dezenom, kao i za materijale sa širokim prugama.

I na kraju, evo par slika suknje na meni.



EDIT:
Dobih na FB sledeće pitanje: "Nije mi jasno zbog čega se linija pada niti tkanine postavlja upravno u odnosu na liniju poruba, koja je iskošena, a ne u odnosu na liniju struka?"

Na slici ispod su prikazane dve varijacije pravca niti - levo je pravac niti postavljen upravno u odnosu na liniju poruba, a desno je pravac niti upravan u odnosu na liniju struka. Ja sam želela da mi linija poruba prati šaru na materijalu, i da dezen materijala bude zakošen, što se postiže efektom prikazanim na levoj slici, Ukoliko želite porub na kome su šare presečene, a šare na materijalu postavljene vodoravno, pratite desni primer sa slike.




Povezani tekstovi


Mar 17, 2019

Kako bez muke šiti oštre uglove

Pre izvesnog vremena sam pravila D. medicinsku uniformu, jer smo zaključili da za cenu jedne uniforme možemo da kupimo oko 9m keper platna, a od tolikog materijala mogu da mu sašijem uniforme koje neće uspeti da pohaba dok je živ. Imali smo sreću da smo našli keper u prepoznatljivoj zelenoj boji, tipičnoj za uniforme. 

Uniforma ko uniforma, nije bog zna kakav užitak za šivenje - njena uloga nije da bude lepa, već udobna, a ja sam gledala kako da je napravim da bude što jednostavnija i da utrošak materijala bude minimalan (ipak nismo kupili 9m kepera). Jedini detalj koji se na njoj  ističe kao posebno zanimljiv je V otvor oko vrata. Ni taj otvor nije sam po sebi neki modni ukras, ali je odličan povod da vam pokažem jednostavnu tehniku za šivenje oštrih uglova. Ovaj konkretan metod sam naučila na TR Masterklas kursu, od Shinga Satoa, i pokazao se kao najjednostavniji način da uredno, bez klobučenja i nabora, ali i bez muke šijete delove sa oštrim uglovima.


Ojačajte samu konturu ugla, štepajući duž same linije šava.  


Za potrebe okovratnika, iskrojila sam dve pravougaone trake - po jednu za svaki krak V otvora, tako da su bile po par cm duže od same ivice otvora. Trake sam presavila na pola po dužini i dobro peglom ispresovala liniju pregiba.


Zasecite dodatak za šavove iznad samog špica V otvora - vodite računa da pri tom ne presečete sam štep, nego se zaustavite na 1 mm od štepa.
Postavite licem prema licu krojne delove i pričvrstite ih špenadlama. 


Prišijte delove, zaustavljajući šav u samoj tački špica V otvora. Kako biste bili precizni, kad se približite na oko 1 cm od tačke špica, smanjite dužinu boda na 1 mm - na ovaj način ćete uspeti da šav zaustavite u ciljanoj tački.


Raspeglajte krojne delove i dobro ispresujte liniju pregiba. Dodatke za šavove peglajte u stranu.


Presavijte krojni deo licem prema licu, tako da je neobrađena ivica pripremljena za šivenje. 


Poravnajte krojne delove, postavljajući ih licem prema licu, pa proštepajte slojeve tkanine. Opet, štep zaustavite u samoj tački špica, a šijte tako da je na gore okrenut onaj krojni deo koji ima V oblik, dakle tako da možete da vidite tačku špica.


Pošto sam obrađivala V okovratnik, kraj trake prišivene u prethodnom koraku sam prišila i da drugi krak otvora, pa sam skratila višak materijala i obradila ivice.


Na kraju raspeglajte krojne delove, tako da dobro ispresujete linije pregiba. 


Istu tehniku sam koristila kada sam šila bočne gornje umetke na ljubičastoj haljini, ali i kreacije koje sam radila na TR Masterklasu.




Mar 10, 2019

Korekcija kroja za spuštena ramena

Ukoliko imate spuštena ramena, orukavlje i rameni deo odeće će vam odstojati od tela, pošto ćete imati višak materijala u tom delu. Veće naramenice mogu popuniti prostor između tela i odeće, kada su u pitanju jakne, kaputi i košulje. Ali, šta kada ne želite naramenice, ili kada iste nisu dovoljno velike da adekvatno oblikuju rameni deo odeće?
Jednostavna korekcija kroja vam može pomoći u tom slučaju.


Izdvojte prednje i zadnje panele kroja, pa odmerite koliko je rameni deo kroja potrebno spustiti u odnosu na vaše telo. Nekad je najzgodnije prisloniti papirni kroj uz telo, tako da okovratnik lepo prijanja uz vrat, a orukavlje uz ruku i pazuh - ovako ćete lako videti kolika je korekcija kroja neophodna.


Kada ste utvdili obim korekcije, obeležite na krojnim panelima tačku na orukavlju, koja predstavlja vaš prirodan položaj ramena. Potom, pravom linijom spojte novu tačku na orukavlju sa okovratnikom, kao što je prikazano na slici. Iscrtana linija će predstavljati novi rameni šav kroja.


No, ovom korekcijom ste smanjili obim orukavlja, pa kroj rukava neće pasovati u isto. Da biste korigovali ovu razliku, potrebno je da liniju pazuha spustite za istu dužinu za koju ste spustili i rameni šav. Glatkom krivom linijom iscrtajte novo orukavlje, i gledajte da njome promenite orukavlje samo u podpazušnom delu. 
U skladu sa ovim izmenama, proverite i da li je grudni ušitak postavljen na adekvatnoj visini u odnosu na vaše grudi. Primetite da ilustracija ispod ne sadrži i ovu potencijalnu korekciju.


Potom otsecite sa kroja višak spram iscrtanih linija. Kao i ranije, savetujem da svaku korekciju kroja istestirate na komadu jeftinog materijala, kako ne biste imali neprijatna iznenađenja prilikom šivenja.

Ukoliko imate i uska ramena, možda će biti neophodno da kroj dodatno korigujete, kao što sam opisala u ovom postu.



Povezani tekstovi

Mar 7, 2019

Štepalica pre Štepalice

Povremeno prelistam stare Burde, iz osamdesetih, pa me obuzme nostalgija, neki osećaj kao da gledam porodični album. Uz Burde sam odrasla, prelisatavala ih dok nisam napamet naučila šta se u kojoj nalazi, maštala o tome kako ću se, kada porastem, oblačiti. Burda je oblikovala moj ukus, osećaj estetike i stila, i uticala na moje interesovanje za modu i, kasnije, šivenje.

Danas naleteh na Burdu iz 1989, iz koje sam sašila nekoliko modela, pa me osećaj nostalgije posebno poneo. Setih se svojih početaka, pre nego što sam samoj sebi nadenula ime "Štepalica". Nažalost, nemam ni jednu svoju fotografiju da ilustrujem priču, pa ću se poslužiti slikama iz časopisa; ostalo zamislite sami. 
Dakle, nekada davno, živela je jedna Ana, koja je volela da lista Burde... :) 



Mama je imala veliku zalihu Burdi. Nije mnogo šila, ali joj je tata redovno kupovao svaki broj koji bi izašao, i vremenom se njena kolekcija poprilično uvećala. Mislim da smo imali svaki broj iz osamdesetih, i poneki primerak iz sedamdesetih. Početkom devedesetih, kad je krenulo ludilo u zemlji, prestala je i praksa da se kupuje Burda. A baš tada sam ja počela da se zanimam za šivenje – prvu stvar sam sašila tokom letnjeg raspusta 1995, između prvog i drugog razreda srednje škole. Mimo par osnovnih lekcija koje sam dobila od mame, nisam imala kome da se obratim za pomoć, pa sam učila na sopstvenim greškama – neke sam morala više puta da ponovim da bih naučila lekciju :).

Nije mi mnogo trebalo da se okuražim i poželim da šijem „ozbiljne“ komade – sakoe, pantalone, svečane haljine. Suknje, jednostavne haljine i bluze su mi brzo postale previše jednostavne (a bile su daleko od savršenih, verujte mi na reč).  

Prvi pokušaj da šijem sako bio je po modelu iz Burde 1/1989 (sa slike ispod). Bio je to jednostavan kroj – produženi blejzer kez kragne, koji može da se nosi i kao mini haljina. U sopstvenom neznanju u šta se upuštam, kupih prelepi crni pliš, i hrabro ga iskrojih. Sako nikad nije zaživeo. Ni ne sećam se kako je završio, ali znam da ga nikad nisam obukla.



Prošlo je par godina do mog sledećeg pokušaja da sašijem blejzer, sećam se da sam napravila par letnjih komada, bez postave, jedan od njih sam nosila i na proslavi velike mature. 

Kada sam imala oko 19-20 godina, upustila sam se u okršaj sa blejzerom s postavom. Ovaj put, smatrala sam svoj podvig uspešnim. Ponovo sam koristila isti broj Burde – 1/1989 (sa slike ispod), ali drugi kroj. Verujem da me i kovrdžava manekenka sa slike ponela da iskopiram njen outfit :)

Materijal je bio iz kućnog šteka – iskoristila sam lepu tamnozelenu jednobojnu vunu, koja je originalno bila kupljena za tatino odelo. Uz sako, napravila sam i pantalone, i dugo sam nosila taj komplet. Sećam se da sam ga tokom studija oblačila, posebno kada sam išla na polaganje ispita. 



Elem, sako je bio daleko od idealnog, ali je bio dovoljno dobar. Uspela sam da izađem na kraj sa kragnom, postavom (koju sam ručno prišivala za blejzer), ali se nisam usudila da napravim džepove. Godine šivenja pre toga su me naučile da biram bitke u koje se upuštam, pa sam sada mudrije procenjivala da li sam spremna za nove izazove ili ne. 

Pantalone su bile problematične, od samog početka. Napred su bile odlične, ali su pozadi bile previše plitke. Gledano iz profila, pojas je stajao ukrivo – napred je bio postavljen visoko, pa se spuštao ka zadnjem delu. Problem je postajao još očigledniji kada bih sela, a pojas se spustio još niže :D. 
Nikako mi nije bilo jasno u čemu je problem, i gde sam pogrešila J. Trebalo mi je par godina da shvatim da imam isturenu zadnjicu, i kako kroj treba korigovati da bih dobila pantalone sa ravnom linijom struka. Dodatno me zbunjivalo i to što bi mi neki kroj super stajao, a drugi je imao problem. 


Резултат слика за bum cleavage

Prošle su godine od tada do momenta kada sam zaista mogla reći da znam šta radim, kada je šivenje u pitanju. Povremeno mi bude žao što nemam više tu odeću, koju sam pionirski hrabro šila. Verovatno bih, gledajući te rane komade, bila užasno samokritična i stroga, iako znam da mi je svaka sašivena stvarčica i greška na njoj pomogla da dođem do svega što danas znam o krojenju. 

U momentu ludila pre desetak godina, ja reših da bacim veliki deo zaliha Burdi, pošto nisam znala kuda bih sa njima. Tako su iz mog života nestali ti svojevrsni "porodični albumi", a ja dan danas žalim za njima. Nedavno mi je starija rođaka velikodušno poklonila svoju poveću zalihu od 200-ak brojeva Burde i Modelline, koje datiraju od 1967. - 2004, pa mi je malo zacelila grižu savesti. Međutim, među tim Burdama ponajmanje ima onih iz osamdesetih, za koje sam tako emotivno vezana, pa me posebno razneži svaki susret sa poznatim stranicama.



Povezani postovi



Mar 2, 2019

Korekcija kroja za široka ili uska ramena

Komercijalni krojevi različitih izdavača mogu biti prilagođeni različitim standardima veličina. Čak i ne moraju biti usklađeni sa nekim poznatim standardom, izdavač krojeva može definisati svoje tabele mera i proporcije tela spram kojih izrađuje svoje modele.
Kako god, čak i da se koristi vrlo ustaljen standard mera, može se desiti da se vi ne uklapate u isti. Možda imate veće grudi, uži struk, šira ramena, duži torzo, itd. nego što primenjeni sistem mera praktikuje. Svi smo različito građeni, i baš u tome je lepota sveta u kom živimo.

No, ako ne znate kako da korigujete kroj, odeća koju šijete vam neće lepo stajati, a to može izazvati nezadovoljstvo. Zato ću probati da opišem par lakih, a zgodnih, caka za korekciju kroja. Današnji post baviće se korekcijom kroja za uska ili široka ramena.


Nadovezaću se na primer kaputa o kom sam pisala u prethodnom postu - u pitanju je kaput, koji sam šila po kroju iz Burde 10/2018, model 107, uz moje dodatne izmene.

Premerite svoja ramena od vrata do spoja sa rukom i uporedite ih sa merama u tabeli mera. Razlika između te dve mere predstavlja veličinu izmene koju treba primeniti na kroju - ako su vam ramena šira, kroj treba proširiti, i obrnuto - kroj treba suziti ako su vaša ramena uža od mera u tabeli. Dodatno, moj savet je i da uporedite sam kroj sa vašim merama, pa da spram tih mera utvrdite da li je korekcija neophodna ili ne. Krojevi umeju nekad da imaju više ili manje dodatka za komociju nego što je neophodno, pa je najsigurnije da prekontrolišete kroj.

Izdvojte prednje i zadnje krojne panele kroja. Na njima iscrtajte vertikalnu liniju, postavljenu na par centimetara od okovratnika (gledajte da to bude otprilike 1/3 širine ramena, gledano od okovratnika ka ramenu), i horizontalnu liniju, postavljenu na otprilike 2/3 obima orukavlja (gledano od ramena ka pazuhu).
Spojte ove dve linije tako da formiraju prav ugao. Potom isecite kroj duž iscrtanih linija.


Ukoliko treba da proširite ramena, pomerajte isečene delove na spolja, za širinu koja vam nedostaje u ramenu. Gledajte da se isečci pomeraju samo vodoravno, a ne i vertikalno. Kada ste postigli širinu koja vam je neophodna, popunite komadom papira rupe u kroju, pa korigujte rameni šav i orukavlje iscrtavanjem novih linija.


Ukoliko treba da suzite ramena, pomerajte isečene delove na unutra, za širinu koja vam je višak u ramenu. Gledajte da se isečci pomeraju samo vodoravno, a ne i vertikalno. Kada ste postigli širinu koja vam je neophodna, zalepite isečke za osnovu kroja, pa korigujte rameni šav i orukavlje iscrtavanjem novih linija. 


Moja preporuka je da ovako korigovan kroj testirate na nekom jeftinom materijalu, kako ne biste uništili svoj lepi materijal i isekli ga, a da korekcija nije dovoljna ili dobra. Ja često testiram krojeve, pogotovo kada pravim drastične izmene na njima, i kada im menjam dizajn, položaj šavova i sl.

Primetite da izmene kroja za spuštena ramena nisu obuhvaćene ovim postom. Time ćemo se baviti neki drugi put.

Povezani tekstovi